Ayeh

رهنمود

تصویر مطلب** حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در دیدار هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم، راه پیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس شورای اسلامی را دو آزمون بزرگ ملت ایران خواندند و با تبیین خصوصیات نامزدهای شایسته ی مجلس، حضور پرشور و آگاهانه ی همه ی مردم در انتخابات ۲ اسفند را در حل مشکلات داخلی و بین المللی مؤثر برشمردند و تأکید کردند: هر کس ایران عزیز، امنیت میهن و آبروی وطن را دوست دارد و در پی حل مشکلات است، باید در پای صندوق رأی حضور یابد تا عزم و اقتدار ملی ایرانیان بار دیگر به منصه ی ظهور برسد. رهبر معظم انقلاب...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز1569
دیروز1667
در هفته6148
در ماه13438
مجموع242850

بازدید کنندگان برخط

7
Online

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همه برادران و خواهران ایرانی و مومن و انقلابی عرض سلام دارم در مورد این ابتلاء بزرگ به ویروس کرونا که در کشور اتفاق افتاده و مردم عزیز ما خصوصا مردم عزیز و انقلابی قم به آن مبتلا هستند لازم است نکاتی را همه ما مورد توجه قرار دهیم:

اولین نکته این است که بدانیم تمام این گرفتاری ها امتحان الهی است. اگر یک انسان یا افراد متعددی مبتلا به کسالت می شوند این مرض و کسالت یکی از امتحانات خداوند نسبت به بشر است. همانطور که در حال سلامت انسان در حال امتحان است که چگونه از این نعمت بزرگ سلامت برای سعادت خود و جامعه اش بهره می برد، با ابتلا به بیماری هم در یک امتحان دیگری قرار می گیرد تا پی به درجات ایمان و اعتقاد خود به مبدا و معاد برد.

انسان باید ببیند در اثر یکی از این امراض حالت یاس و نا امیدی در او به وجود می آید یا نه ایمانش قوی تر شده و به خدا بیشتر پناه می برد. یک جهت ابتلاء به این امراض آن است که درجات ایمان بشر بالا رود. بالاخره عمر انسان تمام می شود اما این کسالت ها به استحکام ایمان انسان کمک می کند. مرحوم والد ما آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (ره) که در ایام زندگانی خود به کسالت های فراوانی مبتلا بودند مکرر می فرمود این بیمارها مراتب اعتقاد به توحید من را بسیار قوی کرده گاهی به ما متذکر می شدند چرا خداوند در نماز هنگام برخاستن و نشستن فرموده ذکر بحول الله و قوته اقوم و اقعد را بگویید مگر یک ایستادن و نشستن نیاز به حول و قوه خداوند دارد؟ حول و قوه خداوند باید برای مجموعه کائنات باشد. آنگاه می فرمودند در اثر کسالت هایی که پیدا کردم برای من مسجل شد که در کوچکترین و ساده ترین امور زندگی حول و قوه الهی دخالت دارد. مقصود از بیان این خاطره آن است که این کسالت ها باید درجه ایمان انسان را بالا ببرد. مبادا برای کسی یاس و نا امیدی به وجود آورد. موفقیت در این امتحان به همین است که بتوانیم یقین خود را نسبت به وابسته بودن همه امور عالم به قدرت پروردگار و توجه به قیامت و عالم آخرت بیشتر کنیم.

نکته دوم آنکه از همه پزشکان، پرستاران، پرسنل و مسوولین محترم بیمارستانها که با حضور خود در مراکز درمانی و رسیدگی به بیماران مبتلا به این ویروس یک کار جهادی انجام می دهند، به سهم ناچیز خودم تشکر می کنم. این فداکاری آنها یقینا از مصادیق جهاد در راه خداست. خدا را شکرگزارم که برادر بسیار عزیز خودم نیز به عنوان یک پزشک در بیمارستان های قم با حضور جدی و فعال مشغول انجام وظیفه است.

دعا می کنیم اولا خداوند پزشکان و پرستاران عزیز ما را حفظ کند تا بتوانند مراقبت از سلامت مردم جامعه کنند، ثانیا امیدوارم با این بحران، علم پزشکی ایران پیشرفت افزون یابد و مسوولین و پزشکان محترم پی به نواقص موجود برده و با برطرف ساختن آن سلامت آینده کشور تضمین شود.

نکته سوم این است که عمل به توصیه های پزشکان بر هر انسانی لازم است. من که خود در کنار آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (ره) بوده ام به خوبی مشاهده کرده ام که نسبت به رعایت دستورات پزشکان چقدر اهتمام داشتند و این سیره همه مراجع ما بوده و هست. ما مرجع تقلیدی نداریم که در زمان کنونی با رشدی که علم پزشکی کرده است از عمل به دستورات آن استنکاف کرده باشد. اگر پزشکی به یک مرجع تقلید بگوید نباید روزه بگیرید آن مرجع تقلید دیگر روزه نمی گیرد. اساسا این از خاصیت و ارزش و عظمت فقه شیعه است. در راس احکام فقهی شیعه حفظ جان انسان قرار دارد. تمام عباداتی که برای خداوند انجام می دهیم اگر با حفظ جان انسان مزاحمت داشته باشد، باید از انجام آن خودداری شود. این امر بسیار واضح در فقه و اصول ماست که در مساله تزاحم حفظ جان مقدمه است. در برخی موارد نه تنها مقدم است بلکه به تصریح فقهاء  اگر روزه برای انسان ضرر داشته باشد گرفتن روزه بر او حرام است. ضوابط فقهی ما از جهت مراجعه، اعتماد و لزوم عمل به دستورات پزشکان بسیار روشن است.

امام خمینی (ره) در برخی فتاوا می فرمودند اگر در زمستان کسی بخواهد برای وضو گرفتن به حیاط بروند و با آب سردی که برای پوست او ضرر دارد وضو بگیرد قاعده لاحرج جریان پیدا کرده و حکم وضو را برطرف می کند.

امروز رسانه های معاند با دین و شیعه و انقلاب در صدد ایجاد تقابل بین طب و دین هستند. مردم عزیز ما بیدار باشند که فقه ما دستورات بسیار قوی، منطقی و مستحکم در حوزه طب دارد.

آخرین نکته ای که باید عرض کنم این است در روایات ما این مریضی ها علاوه بر این که موجب ارتقاء معنوی افزایش یقین انسان نسبت به خداوند متعال است؛ خداوند این مریضی ها را کفاره گناهان قرار داده است. پیامبر (ص) فرمودند اگر مومن در بدن خودش چیزی را که موجب اذیت او هست داشته باشد خداوند از گناهان او صرف نظر می کند.

در این ماه مبارک رجب دعا می کنیم خداوند همه ما را از این امتحان الهی سربلند بیرون آورد و مسوولین را هرچه بیشتر برای خدمت به این ملت عزیز که همه چیزشان را برای اسلام و انقلاب فدا کردند؛ مصمم تر کند و قدم های بسیار بزرگی برای رشد و تعالی این نظام اسلامی برداشته شود. ان شاء الله

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

طلیعه

تصویر مطلب** انقلاب اسلامی ایران انقلابی دینی و کاملا مردمی بوده و هست. این دو ویژگی که از ابتدا، از مهمترین پایه‌های قدرت این انقلاب بوده است، اکنون در چله دوم انقلاب اسلامی همچنان قدرت بخش و اثر گذار است. انقلاب اسلامی در زمانه ای به وقوع پیوست که هر دو ابرقدرت حاضر در جهان تلاش داشتند اندیشه و گفتمان خود را در جوامع مختلف بسط دهند و با یارگیری و جذب ملت‌ها و دولتها به سمت خود پایه‌های سلطه جهانی خود را گسترش دهند . انقلاب اسلامی به هردوی این اندیشه‌ها " نه" گفت و با تکیه به قدرت خدا وارد میدان شد....
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom