Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز345
دیروز697
در هفته1042
در ماه20948
مجموع2470892

بازدید کنندگان برخط

2
Online

فعالیت جامعه مدرسین را در سه مرحله خلاصه می کنیم


مرحله اول: از زمان تاسیس تا زمان تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه و عراق


 جامعه مدرسين را جمعى از علماء و اساتيد بزرگ حوزه علميه قم، در سال 1340 و با اهداف زير پايه گذارى كردند:
1 - اصلاح و تكميل برنامه‏هاى درسى حوزه‏هاى علوم اسلامى و پرورش طلاب.
2 - تحقيق در علوم و معارف اسلامى.
3 - تبليغ و گسترش اسلام در داخل ايران و كشورهاى خارج.
4 - سعى در اجراى احكام و قوانين سياسى، اجتماعى، قضائى، اقتصادى و فرهنگى اسلام.
5 - دفاع از اسلام و قرآن.
6 - مبارزه با طاغوت وستمگران و دفاع از حقوق محرومين و مستضعفين.
جامعه مدرسين از آغاز يك تشكيلات كاملاً مخفى بود و به صورت پنهانى كار مى‏كرد. در سال 1342 كه مبارزات اسلامى ملت مسلمان ايران، به رهبرى قاطعانه امام خمينى(ره) و همكارى علماء و طلاب علوم دينيه و ساير اقشار مردم، آغاز شد جامعه مدرسين كه يك تشكيلات روحانى بود دعوت امام خمينى را لبيك گفت و تمام توان خود را در تأييد و ادامه مبارزات به كار گرفت.
 همگام با ساير مجاهدين، در چاپ و تكثير و پخش اطلاعيه‏هاى امام خمينى و ساير علماء، در ارسال اطلاعيه‏ها به شهرستانها، در ارسال طلاب به مراكز مختلف براى سخنرانى در مجامع عمومى و به ويژه در صدور اعلاميه‏هاى زياد مبنى بر تأييد امام خمينى، و به طور كلى در انجام هر كارى كه به مبارزات كمك مى‏كرد، فعاليت داشت.
 در خرداد ماه سال 1342 كه امام خمينى به وسيله رژيم پهلوى بازداشت و به تهران اعزام و در پادگان نظامى، زندانى شد و مردم قهرمان ايران به عنوان اعتراض قيام كردند، جامعه مدرسين در تشويق مردم به قيام نقش مهمى را بر عهده داشت. رژيم پهلوى تصميم داشت امام خمينى را در دادگاه نظامى محاكمه و اعدام كند، براى جلوگيرى از اين كار علماى بزرگ اسلام از قم و ديگر شهرهاى ايران به تهران آمدند و به فعاليت پرداختند، جامعه مدرسين در حركت علماء و مراجع قم و ديگر شهرستانها سهم بزرگى را بر عهده داشت. تعدادى از اعضاى جامعه نيز در جلسات علماء شركت مى‏نمودند و در هدايت و نتيجه بخش بودن جلسات نقش مهمى را ايفاء مى‏كردند. در همين زمان و به كوشش برخى از اعضاى جامعه، چند نفر از فقهاء و مراجع بزرگ طى اطلاعيه‏اى مرجعيت امام خمينى را تأييد نمودند. در اثر قيام همگانى مردم و تلاش علماء و مراجع تقليد بود كه رژيم نتوانست امام خمينى را اعدام كند و در 17 فروردين سال 1343، برخلاف ميل، او را آزاد و به قم باز گردانيد. امام بعد از آزادى و ورود به قم به رهبرى مبارزات ادامه داد و جامعه مدرسين همگام با ساير مجاهدين بلكه پيشاپيش آنان، به فعاليتهاى خويش ادامه مى‏داد تا اينكه امام خمينى در چهارم آبانماه همان سال، طى نطق شديدى قانون كاپيتولاسيون را مورد حمله قرار دادند و بعداً طى اعلاميه‏اى آن را محكوم نمود. و به همين جهت در تاريخ 13 آبانماه 1343، دوباره امام بازداشت و به تهران منتقل شد و از آنجا به تركيه و بعد از چندى به عراق تبعيد گشت.

مرحله دوم: از زمان تبعید تا زمان پیروزی انقلاب


 امت قهرمان و مبارز ايران، بعد از تبعيد امام خمينى، از رهبريهاى مستقيم آن جناب محروم شده و هدف رژيم پهلوى از تبعيد امام نيز همين بود، او مى‏خواست امام خمينى در نجف به فراموشى سپرده شود و مردم از مبارزات خسته و مأيوس گردند.
 از اين زمان وظيفه جامعه مدرسين سنگين‏تر و دشوارتر شد زيرا بايد مردم را در صحنه مبارزه نگهدارند و از حادثه تبعيد امام بهره بگيرند و بر عليه رژيم پهلوى افشاگرى كنند. اعضاى جامعه مدرسين همگام با ساير علماء و طلاب و دانشگاهيان و ديگر اقشار مبارز، در غياب امام خمينى در دو بعد فعاليت داشتند: يكى ترويج و گسترش دائره مرجعيت امام خمينى و زنده نگهداشتن نام او، ديگرى افشاگرى بر عليه ستمگريها و مظالم رژيم و در انجام اين مسؤوليت كاملاً فعال بودند و به وسيله نامه يا تلفن يا پيام با امام خمينى در تماس بودند و از رهنمودهاى او استفاده مى‏نمودند.
 در همين رابطه بود كه پس از رحلت حضرت آيت الله العظمى آقاى حكيم(ره) اطلاعيه‏اى مبنى بر مرجعيت آقاى خمينى، به امضاى دوازده نفر از علماء و فقهاء، تهيه و تكثير شد. اطلاعيه مذكور به كوشش جامعه مدرسين و امضاى تعدادى از اعضاى آن تهيه شده و رژيم پهلوى را كاملاً خشمناك ساخت.
 در فروردين ماه 1342 جمعى از اعضاى جامعه مدرسين به وسيله رژيم دستگير و زندانى شدند. ليكن در زندان نيز همگام با ساير زندانيان به افشاگرى و مبارزات خويش ادامه مى‏دادند. ساير اعضاى جامعه نيز همگام با ساير علماء و مردم مبارز، به فعاليتهاى خويش ادامه دادند.
 در تاريخ 17 ديماه 1356 در اثر توهينى كه در يكى از روزنامه‏هاى رسمى نسبت به امام خمينى انجام گرفت درسهاى حوزه علميه قم تعطيل و تظاهرات وسيعى برپا شد كه طى آن چند نفر شهيد شدند و از همين زمان مبارزات اوج گرفت و به ساير شهرستانها كشيده شد، و شهادتها و تبعيدها و زندانهاو شكنجه‏ها نيز شدت و وسعت گرفت.
 مهمترين فعاليتهاى جامعه مدرسين همگام با ساير علماء و عموم اقشار مردم مبارز ايران در اين مدت عبارت بود از:
 1 - تماس با امام خمينى به هر طريق ممكن و اخذ رهنمود.
 2 - تماس با فقهاء ومراجع قم و علماى بلاد و تقاضاى حمايت از مبارزات.
 3 - تهيه اعلاميه در فرصتهاى مناسب و امضاء گرفتن از مدرسين و اساتيد.
 4 - تكثير و پخش اعلاميه‏ها در شهرستانها
 5 - ايراد سخنرانى در مواقع لازم‏
 6 - اعزام طلاب به شهرستانها براى سخنرانى‏
 7 - دعوت مردم به تعطيلى و شركت در تظاهرات‏
 8 - پخش عكس و رساله امام خمينى و ترويج مرجعيت ايشان.
 9 - ارسال تلگراف به امام خمينى و تكثير آن‏
 10 - رسيدگى به اعتصاب كنندگان و خانواده زندانيان و تبعيد شدگان و شهداء
 11 - ديدن و احوال پرسى از تبعيديان‏
 12 - دعوت به تعطيلى حوزه علميه و دانشگاه‏
 13 - دعوت به تحصن‏
 14 - نامه سرگشاده به كميسيون حقوق بشر
 15 - صدور اعلاميه مبنى بر خلع شاه از سلطنت و پيشنهاد تأسيس حكومت اسلامى در تاريخ 1357/9/21

مرحله سوم: بعد از پیروزی مبارزات


 در تاريخ دوازدهم بهمن ماه 1357، در زمان اوج مبارزات، امام خمينى به ايران بازگشت و در اثر رهبريهاى قاطعانه امام و مبارزات سرسختانه امت قهرمان و شهيد پرور ايران، سرانجام در روز بيست و دوم همان ماه، رژيم شاهنشاهى متلاشى شد وانقلاب اسلامى پيروز گشت.
 در اين زمان مسئوليت جامعه مدرسين تغيير كرد و از صورت مبارزه با رژيم طاغوتى به صورت مشاركت در تأسيس و تثبيت حكومت اسلامى تبديل شد. و در اين مرحله وظيفه داشت در چند جهت به تثبيت نظام جمهورى اسلامى كمك كند:
 1 - پذيرفتن مسئوليتهاى مربوط به نظام، در همين رابطه در نهادهاى مختلف حضور فعال پيدا كرد. مانند شوراى انقلاب، مجلس خبرگان تدوين قانون اساسى، مجلس شوراى اسلامى، شوراى نگهبان قانون اساسى، مجلس خبرگان رهبرى، دستگاه قضائى، شوراى تشخيص مصلحت نظام، شوراى عالى انقلاب فرهنگى، تعدادى از اعضاى جامعه مدرسين در اين نهادها حضور فعال داشته و دارند.
 2 - تبيين و تحقيق در مسائل مورد نياز نظام، مانند مسائل اقتصادى، قضائى و حقوقى، جزائى، فرهنگى، سياسى و اجتماعى‏
 3 - اصلاح و برنامه ريزى براى حوزه‏هاى علوم دينى، به گونه‏اى كه با نياز نظام و جهان اسلامى هماهنگ باشد و به ويژه تشكيل شوراى مديريت در حوزه علميه قم و اداره حوزه به صورت بهتر.
 4 - تدريس علوم و معارف اسلامى و تأليف كتب مورد نياز
 5 - كمك به تأمين قضات مورد نياز.
 6 - تبليغ و گسترش اسلام در داخل جمهورى اسلامى ايران و ساير كشورها.
 7 - پرورش استاد براى تدريس معارف اسلامى در دانشگاهها
 8 - تربيت مبلغ براى داخل و خارج ايران‏
 9 - تأييد نظام و مبارزه با توطئه دشمنان در فرصتهاى مناسب‏
 10 - حضور فعال در سمينارها و مجامع علمى داخل و خارج كشور.

 فعاليتهاى جامعه مدرسين اكنون در چند معاونت خلاصه مى‏شود:
 1 - دفتر جامعه مدرسين
 2 - معاونت جامعه و مردم‏
 3 - معاونت جامعه و نظام‏
 4 - معاونت جامعه و روحانيت
 5 - معاونت ادارى و مالى‏

نهادهای وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عبارتند از:
 1 - دفتر انتشارات اسلامی
 2 - دانشگاه علوم تربيتى و قضايى‏
 3 - بخش گزينش قضات‏
 4 - مجله نور علم‏
 5 - شوراى عالى حوزه علميه قم

 6 - دانشگاه قم

 7 - مجمع عمومی جامعه مدرسین

 8 - مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom