Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز726
دیروز1151
در هفته1877
در ماه25719
مجموع1995943

بازدید کنندگان برخط

5
Online

بسم‌الله الرحمن الرحیم

 

حوزه‌های علمیه مجموعه‌های مبارکی هستند که مانند شجره طیّبة با ریشه‌هایی مستحکم در زمین و شاخساری برافراشته در آسمان‌ها مردم را از معارف الهی و توحیدی مستفیض و بهره‌مند می‌کنند. این هویت و عظمت حاصل سال‌ها مجاهدت و مبارزه عالمان دین است و حفظ ریشه‌ها و شاخسار آن در زمانه‌ی مملو از لَوابِس؛ شبهات، و نادانى‌ها کاری سترگ و پرمخاطره است.

 جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که در برهه‌های حساس حیات نظام اسلامی، هویت مستحکم و تأثیرگذار دینی، علمی و سیاسی خود را حفظ کرده و در ارتباط مستمر با مراجع معظم تقلید (دامت برکاتهم)، علمای اعلام، طلاب و فضلای نخبه حوزه است وظیفه خود می‌داند در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه که مقارن با ایام حزن و عزای اهل‌بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) است توجه طلاب گرامی و فضلای عظام را به نکات ذیل معطوف دارد:

1-درس خواندن و علم‌آموزی برای طلاب یک فرایند مستمر و پایان‌ناپذیر است. طلاب جوان هیچ‌گاه تحقیق و  تفقه را متوقف به زمان و مکان خاصی ندانند و برای تعمیق مباحث فقهی تلاش کنند.برای ملا شدن وتأثیرگذاری در جامعه باید درس را با جدیت بخوانید. اکنون‌که در شرایط شیوع ویروس کرونا فرصت مغتنم و استثنایی حضور در مدرس‌ها فراهم نیست عزیزانی که می‌توانند با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی ولو اندک در مکان‌های مناسب جمع شوند و مباحثه و گفتگوی علمی را دنبال کنند.

2-میدان کار و میدان عمل با آنچه در عرصه‌ی ذهنیت و مطالعه شکل می‌گیرد، فاصله‌ی کاملاً آشکاری دارد؛ در مقام عمل، معمولاً کارها درگیر مسائلی می‌شود که پیشبرد امور را مختل می‌کند. لذا لازم است با تلاش، مجاهدت، گفتگو و همفکری، مدیران حوزه را یاری و برای تحقق اهداف حوزه تسهیل گری کنید. نگاه ناظر و مطالبه گر شما به برنامه‌ها و چارچوب‌های طراحی‌شده بر استواری و اتقان آن‌ها می‌افزاید و موفقیت برنامه‌ها را تضمین می‌کند.

3-آزاداندیشی و بحث‌های عالمانه از امتیازات فضای علمی حوزه‌هاست. بزرگان فقه، فلسفه و عرفان حوزه، در مسائل عملی، جهت‌گیری‌های فکری و مسائل سیاسی با وجود اختلافات از جدل دوری می‌کردند و با رعایت تقوا و تمسک به «التی هی احسن» از درگیری و تشنج پرهیز داشتند. لازم است طلاب جوان و انقلابی با شادابی سیاسی و حفظ روحیه مطالبه گری برای تحقق حوزه انقلابی تلاش کنند و با عمق فکری و سطح بالای اندیشه با مسائل برخورد کنند.

4-مراجع معظم و بزرگان حوزه‌ها، الگوها و استوانه‌های حوزه‌های علمیه هستند که با حلم و علم به بیان توصیه‌ها و ارشادات می‌پردازند. التزام به توصیه‌ها و رهنمودهای آن بزرگواران و رعایت ادب و اطاعت، چراغ راه طلاب عزیز است. سعی کنید از این میراث‌های معنوی و ارزشمند حوزه‌ها استفاده کنید و از شهد تجربه و دانش آنان کام بگیرید.

5-.در فضای اقتصادی امروز و مشکلات معیشتی، طلاب در فشار و مضیقه مضاعفی هستند، رنج ها را تحمل می‌کنند و با زیستی زاهدانه و مؤمنانه خود را وقف ترویج معارف مکتب اهل‌بیت (علیهم‌السلام) کرده‌اند. بااین‌همه نقش حوزه در گره‌گشایی از مشکلات جامعه‌ی اسلامی پابرجاست و لزوم ارتباط گسترده‌تر حوزه با مردم و تبیین مسائل همچنان بر دوش عالمان دین است. سعی کنید با حضور پیوسته و مستمر در میان مردم، بذر امید را در دل‌ها بکارید و مروج سبک زندگی اسلامی باشید. مبارزه با اشرافی‌گری و سوق دادن جامعه به فعالیت در جهت قسط و عدل با حضور شما باید هدایت و صیانت شود. حوزه‌های علمیه مبارزه‌ی پیگیری را جهت ایجاد نظام اسلامی داشته‌اند اکنون در گام دوم انقلاب اسلامی و با پیچیده‌تر شدن فتنه‌ها و دشمنی‌ها حضور طلاب در تحکیم و تقویت نظام اسلامی و نقش آفرینی ضروری‌تر و حیاتی‌تر شده است.

6-سعی کنید با رفتار خود مبلغ دین باشید. سلوک درراه پیامبر اعظم و ائمه طاهرین (علیهم‌السلام) برای تبلیغ و ترویج دین احتیاج به سلاح تقوا و طهارت روح دارد. فرصت استفاده از سحرها و هم‌نشینی با ادعیه مأثوره و پرهیز از گناه موجب می‌شود انسان در پذیرش دستورات الهی خاضع و اهل طاعت باشد. خودسازی و تربیت نفس و التزام به عبودیت و رفتار متقیانه بهترین تبلیغ است.«مَن نَصَبَ نَفسَهُ لِلنّاسِ اِماماً فَلیَبدَأ بِتَعلِیمِ نَفسِهِ قَبلَ تَعلیمِ غَیرِه».

7-امام خمینی (قدس‌سره) و رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» در مقام حمایت و هدایت حوزه‌های علمیه سخنان ارزشمندی دارند و منشور روحانیت و بیانات رهبری معظم انقلاب ما را با کار ویژه‌های نظام اسلامی آشنا می‌کند و مخاطرات و چالش‌ها را روشن و صریح تبیین می‌کند. تلاش کنید در تمام دوران طلبگی از پرتوهای این چراغ بهره بگیرید و بدان التزام داشته باشید.

امیدواریم که تحت توجّهات حضرت ولی‌عصر (ارواحنافداه)، همه شما و همه ما، توفیق پیدا کنیم، بتوانیم به وظایف خودمان در کسوت روحانیت و عالم دین عمل کنیم و تکالیفمان را انجام دهیم و سعی کنیم هرچه بیشتر قدردان فرصت مغتنم شاگردی مکتب اهل بیت (علیهم السلام) باشیم.

 

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

سید هاشم حسینی بوشهری

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

 

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom