02 خرداد 1401 ساعت 23:09

استاد حوزه علمیه تبیین کرد:
تمدن ثمره فرهنگ می باشد نه بخشنامه و شعار
حجت الاسلام و المسلمین سید محمود مدنی در جلسه "نقش و جایگاه زن در تمدن نوین اسلامی" اظهار داشت: تمدن با بخش نامه و شعار ایجاد نمی شود بلکه "تمدن" ثمره فرهنگ می باشد.
به گزارش خبرنگار بلاغ، به همت اداره کل تبلیغ تخصصی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، جلسه "نقش و جایگاه زن در تمدن نوین اسلامی" با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید محمود مدنی و حضور جمعی از مبلغان نخبه در سالن شیخ طوسی برگزار شد.
حجت الاسلام و المسلمین مدنی با طرح این سوال که آیا جامعه زنان می توانند در ایجاد تمدن نقش داشته باشند یا خیر؟، بیان کرد: سیره عملی و گزاره تاریخی زندگانی حضرت زهرا سلام الله علیها بعد از رحلت پیامبر (ص) ثابت کرده است حتی در زمانی که مردان مهاجرین و انصار سکوت کرده و به جهت غلبه ترس به حمایت از حضرت علی (ع) برنخاستند، این اقدامات شجاعانه و عالمانه حضرت زهرا(س) بود که جامعه اسلامی را از یک فتنه بزرگ و ضلالت آشکار نجات داد.
وی در ادامه توجه به سیره حضرت زهرا(س) را در ایجاد تمدن نوین اسلامی امری مهم برشمرد و افزود: اگر سیره حضرت فاطمه(س) الگوی رفتاری زنان جوامع اسلامی شود، زنان می توانند با حضور خود در ایجاد تمدن نوین اسلامی ، نقطه عطفی را رقم بزنند.
استاد حوزه علمیه تبیین کرد: باید توجه داشته باشیم که تمدن با بخش نامه و شعار ایجاد نمی شود بلکه "تمدن" ثمره فرهنگ می باشد، اگر جامعه اسلامی در ابعاد مختلف فرهنگی پویا و بالنده شود به تمدن نوین اسلامی نیز نزدیک تر خواهد شد. ریشه تمدن جدید غربی برگرفته از انقلاب فرانسه می باشد. انقلابی که در آن دائره المعارفی تنظیم شد که سیاست و خواسته های  مستکبرانه غرب در آن نوشته شده است.
مدیر سابق جامعة الزهراء سلام الله علیها با اشاره به سخن حضرت امام خمینی (ره) در مورد زنان که می فرماید «زنان نیمی از جامعه و مربی نیمه دیگر آن هستند» اظهار داشت: قشر زنان در حوزه های مختلفی چون بحت های انگیزشی، اندیشه ای، الگویی و رفتاری می توانند تأثیر گذار باشند. در تدفین پیکر پاک و مطهر حضرت سیدالشهداء علیه السلام شاید در ظاهر مردان قریه بنی اسد نقش داشته باشند اما در واقع زنان این قبیله بودند که با همت والای شان مردان خود را به وادار به این امر نمودند.

امروز640
دیروز745
در هفته640
در ماه20416
مجموع2380070

بازدید کنندگان برخط

4
Online

بالای صفحه